Bakı Televiziya Qülləsi – Buludları dəlib keçən polad iynə
Bakının da öz “vertikalı” var – elə bir hündürlük ki, hətta göydələnlər də ona baxaraq düz dururlar…
Bakının qəlbində, Xəzərin küləkləri İçərişəhərin qədim divarlarını və parlaq səmaqatlayan göydələnlərin fasadlarını oxşadığı yerdə, şəhərin ucalığını simvolizə edən möhtəşəm tikili ucalır – Bakı Televiziya Qülləsi.
310 metr hündürlüyü ilə bu təkcə Azərbaycanın ən hündür qurğusu deyil, həm də dünyada hündürlüyünə görə 41-ci yerdə olan televiziya qülləsidir, – bunu Bakı-Baku.az xüsusi vurğulayır.
Bu, sadə beton “zürafə” deyil. Bu, hündürlüyün dilini bilən polad nəhəngdir. Qüllə kompleksi SSRİ Nazirlər Sovetinin qərarına əsasən və Azərbaycan SSR Rabitə Nazirliyinin sifarişi ilə SSRİ Rabitə Nazirliyinin Dövlət Layihə İnstitutu tərəfindən layihələndirilib.
Tikinti işlərinə 1979-cu ildə başlanılıb. Layihəyə əsasən, inşa 1985-ci ildə başa çatmalı idi. Lakin müəyyən səbəblərə görə tikinti işləri dayandırılıb. 1993-cü ildə işlər yenidən bərpa edilib və 1996-cı ildə kompleksin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
2008-ci ildə qüllədə yenidənqurma işləri aparılıb, 175 metr (27-ci mərtəbə) yüksəklikdə şəhərə baxış imkanı yaradan fırlanan restoran istifadəyə verilib. Daxildə isə insanın başını gicəlləndirən mənzərəli müşahidə meydançası və fırlanan restoran var; burada hər bir şam yeməyi milyonluq panoramla müşayiət olunan bir filmə çevrilir. Qüllə çoxdan bəri romantiklər üçün ilham mənbəyinə, turistlər üçün unudulmaz məqama və insanın Bakını daha dərindən dərk etdiyi nöqtəyə çevrilib.
Bakı Televiziya Qülləsi sadəcə bir hündürlük deyil. Bu, hər kəsə verilən cəsarətli bir siqnaldır: bu şəhərdə elə planlar qururlar ki, onların ucu buludlara dəyir.